Blog

Když se řeknou Vánoce

Co se vám vybaví, když se řeknou Vánoce? Klidně se nadechněte, vydechněte a zavřete si oči, abyste se na to slovo dokázali naladit. Jaké pocity ve vás vzbuzuje? Cítíte klid, pohodu, vůni vánočního cukroví, radost z rozsvíceného stromečku a sváteční náladu. Nebo vás naopak naplnily pocity tlaku na to, že budete zase muset shánět hromadu dárků, které stejně za pár dní ztratí svůj lesk. Stresu z vánočního úklidu a přípravy štědrovečerní večeře. Bolí vás záda už jen z představy, kolik druhů vánočního cukroví budete zase dělat a zdobit. A to nemluvím o tom, že téměř celé svátky strávíte ježděním po návštěvách příbuzných, ze kterých se vracíte úplně vyšťavení.

Pro mnoho lidí není snadné vystoupit z kruhu neustálých povinností, negativních zpráv, obav a tlaku okolí. Chceme alespoň na Vánoce vytvořit dokonalou atmosféru. Především ti z nás, kteří mají děti. A tak se snažíme mít co nejlépe uklizeno, napečeno, nazdobeno, sehnat dárky, které by našim blízkým vykouzlily úsměv na tváři a tak dále, vždyť to znáte. Jenže při vší té honičce zapomeneme na to nejdůležitější. Na sebe a na to, na čem ve skutečnosti záleží. Zkuste si teď vzpomenout na to, co jste na Vánocích milovali jako děti. Co se vám vybaví pod slovy vánoční pohoda. Mně se při těchto slovech vybaví zachumlání a mazlení se pod dekou u vánočních pohádek, radost při zdobení vánočního stromečku, vůně mého oblíbeného cukroví a hořící plamínky svíček. A o tom to je, o těch prožitcích, to je to, co nás naplňuje radostí a spokojeností. To je to, na co budou naše děti v dospělosti s láskou vzpomínat. Nebudou si pamatovat, kolik dostaly dárků. Mimochodem věděli jste, že děti jsou schopny rozdělit svou radost maximálně mezi tři dárky, a když jich je víc, tak už jsou to jen další věci na rozbalení. Nebudou vzpomínat na to, jestli jste měli dva nebo deset druhů cukroví a zda bylo perfektně uklizeno. Budou si pamatovat vaši blízkost a vůni, tradice, které jste spolu dělali a čas, který jste společně trávili.

Vánoční čas je důležitý přechodový rituál. Tento čas by nám měl sloužit k odpočinku, rekapitulaci a uzavření tohoto roku a nabrání sil na rok další. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že poslední dva roky byly pro všechny velice náročné a zasloužíme si tento čas prožít v klidu a podle sebe.

Já vánoční svátky naprosto zbožňuji, miluji ten čas zastavení se, zklidnění a užívání si blízkosti svých nejbližších. V zaměstnání jsem si každý rok šetřila dovolenou tak, abych měla na konci roku alespoň čtrnáct dní volna. Vždy pro mě bylo důležité užít si tento čas v klidu a pohodě, ale zároveň mít připraveno vše, co k Vánocům patří. A tak jsem za ty roky postupně přišla na to, jak si co nejvíce věcí zjednodušit a připravit předem. Dárky nakupuji průběžně a během roku si píšu nápady na ně, cukroví peču jeden maximálně dva druhy, napeču toho víc a potom dělám výměnu s rodinou a kamarádkami za jiné druhy, na štědrovečerní večeři máme kuřecí stripsy, které si připravím pár dní dopředu a zamrazím, abych na štědrý den nemusela stát hodinu u plotny, ale mohla si užívat pohodu s dětmi.

Jak to máte s Vánoci vy? Máte nějaké tipy, jak si tento čas užít a nestrhnout se?

1
Sdílet článek

One Comment

  • Veronika

    Nejlepsi vanocni svatky jsou v teple. U me doma by nikdo nepoznal, ze jsou Vanoce, protoze nemame zadne ozdoby, ale to proto, ze mame minimalisticke vybaveni obecne. Uklizim kazdy den, takze vanocni uklid nepotrebuji. Rodinu vidam kazdy tyden, nebo kdyz chci, ne na povel. Varim kazdy den v tydnu, takze stedrovecerni vecere by byla jen jedna z mnoha dalsich. Darky si davame pro radost, takze nejaky spolecny zazitek, nebo neco do spotreby, vetsinou jeden pro kazdeho. No a u toho more jsou ty vanoce takovy vic v klidu – vypneme hlavy, jsme spolu tady a ted a ohlizime se za uplynulym rokem. Znacka ideal ☀️

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *