colour, smoke, rainbow-1885352.jpg
Blog

Jak se nacházet více ve stavu FLOW a méně v uváznutí

Znáte taky ten pocit? Když se začtete do knihy, která vás doslova vtáhne do děje. Nevnímáte čas, ani své okolí. A najednou zjistíte, že už uběhla spousta času a vy potřebujete jít něco dělat nebo spát, ale nechce se vám od knihy odtrhnout. 

Všichni víme, že čas plyne mnohem rychleji, když děláme něco, co nás těší. Stav, kdy jsme ponořeni do činnosti a všechno bez potíží plyne je v psychologii nazýván stavem FLOW (plynutí).  

Opakem plynutí je uváznutí. To jsou období, kdy se nám nedaří pohnout se z místa a věci zlepšovat, i když jim věnujeme hodně času.  

Kdykoliv pracujeme na nějakém dlouhodobějším projektu, objevují se stavy plynutí i uváznutí. To zná každý student, který někdy psal bakalářskou nebo diplomovou práci. Vzpomínám si ještě na tu svou. I když o nutnosti napsat diplomovou práci jsem věděla už na začátku magisterského studia, téma jsem si zvolila, až když bylo nutné ho zapsat a zaregistrovat. A i když jsem si samotné psaní plánovala stylem: 

 kolik mi zbývá dní do odevzdání/počtem stran, které musím napsat = počet stránek na den 

A to jsem neustále přepočítávala, jak se blížil termín odevzdání a přibývaly dny, kdy jsem nic nenapsala. Skutečné psaní se odehrávalo v několika dnech, kdy mě “chytla múza”, dostala jsem se do procesu a napsala spoustu stran najednou.  

Tady ještě hraje roli efekt cílové pásky. Vidina toho, že tahle činnost nebo projekt má nějaký cíl. A až toho cíle dosáhneme, budeme zase moci zregenerovat své síly. 

Nicméně schopnost vstupovat do stavu FLOW a dosahovat skrze něj svých cílů a příjemných prožitků, je k prožívání Ikigai důležitá. Pokud se vám tedy stává, že začnete nějakou práci, kterou potřebujete udělat. Ale po chvilce se přistihnete, že brouzdáte na internetu, píšete si zprávy s přáteli nebo máte nutkavou potřebu udělat si kafe (i když jste před chvílí jedno dopili). Můžete použít techniky, které vám pomohou se do stavu plynutí dostat. 

Tady jsou: 

  1. Zvolte si přiměřeně náročnou výzvu 

Důležité je, aby to, co se chystáte dělat pro vás představovalo dostatečnou výzvu. Příliš snadné činnosti nás totiž nudí. Příliš obtížné nás ale zase stresují. Je potřeba najít něco mezi. 

  1. Mějte konkrétní a jasný cíl 

Cíl je to, co nás motivuje a žene dopředu. Pro stanovení cílů se často používá zkratka SMART. Cíl by měl být specifický, měřitelný, dosažitelný, reálný a časově ohraničený. Pro stavy FLOW je důležitá časová ohraničenost. Možnost cíl dokončit. Proč? Naše mysl totiž nemá ráda neuzavřené tvary a nedokončené věci. Podívejte se na tenhle tvar, taky máte nutkání ho dokončit? 😊 

Řekněme, že se chcete naučit hrát na kytaru. Vnímáte rozdíl mezi tím naučit se oblíbenou písničku a učit se cvičení z učebnice hry na kytaru? 

  1. Soustřeďte se na jednu činnost 

Často si myslíme, že když děláme více věcí najednou, ušetříme si tím čas. Jenže náš mozek není počítač, který pracuje paralelně na více procesech. A tak věnujeme vcelku dost energie na střídání činností, místo, abychom svou energii vložili do dokončení té, kterou právě děláme.  

Hezky tady pomáhá metoda POMODORO. Jedná se o cyklus, kdy určitou dobu pracujeme na jedné činnosti a následuje krátký čas odpočinku. Doporučuje se 25 + 5 minut nebo 50 + 10 minut. 

  1. Nenechte se vyrušovat 

To souvisí s předchozím bodem. V současné době, kdy na nás neustále pípají upozornění z počítače, telefonu, hodinek, atd. je tenhle bod opravdu náročný. Líbí se mi ale věta, že technologie jsou dobré jen tehdy, pokud máme kontrolu my nad nimi a ne obráceně. Pro stav plynutí pomůže dát se na nějakou dobu offline nebo dát telefon do nočního režimu

Budu moc ráda, když se mnou posdílíte, co pomáhá vám, dostat se do stavu flow a udržet se v něm


Při psaní textu mi pomohly tyto knihy:
Ikigai Šťastný a dlouhý život – Héctor García & Francesx Miralles
Pohádka o ztracené krajině – Radvan Bahbouh

0
Sdílet článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *