Blog

Ohlédnutí se za rokem 2021 s vděčností

Letošní rok byl pro mnoho lidí hodně náročný. Především kvůli pandemické situaci. Na konci roku 2020 jsme si ještě mohli říkat, že se jedná o situaci dočasnou a příští rok se vše zase vrátí do normálu. Jenže to se nestalo a jako společnost a jednotlivci jsme čelili mnoha náročným výzvám, ať už ekonomickým, zdravotním nebo psychickým.

A minimálně proto si myslím, že je důležité si letošní rok zrekapitulovat a uzavřít ho. Já si takové malé shrnutí dělám ráda na konci každého roku. Pokud si totiž neukradneme tu chvilku na to se zastavit a podívat se, co nám uplynulý rok dal, může se stát, že se připravíme o cenné lekce a možnost vkročit do dalšího roku s novou energií. Celkově mám tahle zastavení se mezi událostmi a činnostmi ráda a pokládám je za důležité. Dobře to jde vidět například na situaci, kdy přijdete po náročném dni z práce domů. Třeba jste ještě běželi něco nakoupit. Přijdete celí utahaní, v myšlenkách se ještě zaobíráte prací. Ve dveřích Vás přivítá partnerka či partner, který je už nějakou dobu doma a měl čas se naladit na domácí atmosféru. A teď si představte, že Vás partner, který je doma, jen krátce pozdraví a rovnou se na Vás vrhne s tím, co je doma potřeba udělat, jaký měl den nebo s plánem, co budete dělat večer. Slyšela jsem v souvislosti s tím slovní obrat, že nohy jsou rychlejší, než hlava. Většinou to mezi vámi akorát vyvolá napětí. Vaše nohy Vás už odnesly domů, ale hlava potřebuje čas na to se aklimatizovat a naladit se na domácí atmosféru. A jakmile uzavřete pracovní část dne, můžete se soustředit na to ostatní.

Dovolte si prosím stejně tak uzavřít uplynulý rok, abyste do toho dalšího mohli vstoupit s novou energií a s radostí. Pokud máte spoustu času, můžete klidně reflexí toho, co se minulý rok ve Vašem životě událo strávit hodiny. Na internetu najdete materiály a nástroje s otázkami, které Vám v tom pomohou. Možná ale nemáte tolik času ani náladu si uplynulý rok rozpitvávat. A myslím si, že v tom případě úplně stačí, když se zaměříte na to pozitivní. Za co jste roku 2021 vděční? Co Vám přinesl, kam Vás posunul, co jste se naučili? Abyste v tom nebyli sami, svěřím se Vám s tím nejdůležitějším, za co jsem tomuto roku, ač byl pro mě v mnoha ohledech extrémně náročný, vděčná já.

První polovina roku se nesla především v duchu vyčerpanosti a očekávání. Byla jsem těhotná, starala se o dvou a půl letého syna a do toho jeden den v týdnu pracovala. A i když jsem bojovala denně s nevolnostmi a neskutečnou únavou, za všechny tyhle věci jsem ohromně vděčná. Práce mě bavila a dodávala příjemnou změnu ze stereotypu maminky na rodičovské, svého syna nade všechno miluju a jsem vděčná za to, že mohu být doma s ním a vidět, jaká užasná bytost z něj roste. A v červnu tohoto roku se nám narodila nádherná zdravá holčička. A ačkoliv bych tomu ještě před pár lety nevěřila, narodila se naprosto přirozenou cestou a byl to nejsilnější a nejkrásnější zážitek v mém životě.

Díky flexibilní práci a neskutečné podpoře mého manžela jsme si mohli pomalu zvyknout na život ve čtyřech. Na podzim tohoto roku jsem objevila kurz Alchymie poslání od Lucie Harnošové a ten mě nabil novou energií, dodal mi směr a vnitřní motivaci.

Ke konci roku přišla zkouška ve formě c0vidu, kterým jsme si celá čtyřčlenná rodina prošla. Každý, kdo má malé děti ví, že být nemocný a starat se o děti vyžaduje téměř nadlidské síly. Ale zvládli jsme to a ještě víc jsem si uvědomila, jakou ohromnou podporu mám ve svém manželovi, a že spolu zvládneme cokoliv.

Do nového roku vstupuji především se zvědavostí, co nám přinese za další lekce a příležitosti. Musím říct, že už se na něj těším. Budu moc ráda, když se mnou nasdílíte, co přinesl tento rok Vám.

4
Sdílet článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *